ZAS - tentokrát "festivalově"

Projekt ZAS pokračoval ve Zlíně

Projekt ZAS (Zdravý Atlet a Společenství) se naplno rozjel už ve druhé lokalitě, a to ve Zlíně. Proč právě tam?  Protože České hnutí Speciálních olympiád nadšeně využilo nabídku patronky a europoslankyně pí. Martiny Dlabajové a prezidenta  Filmového festivalu pro děti p. Čestmíra Vančury k prezentaci ČHSO jako celku. Samostatnou část, umístěnou do krásného přírodního parku před zámkem tvořil program podporující myšlenku ZAS, a tou je spojení pohybových aktivit, zdatností,  prevence zdraví a případně pokračující zdravotní péče. Program ZAS podpořilo osobně i finančně několik sponzorů, např. nadace M. Dlabajové, UniCreditBank, společnosti Vitar a Tašstappa. 

Mimo stabilní dobrovolníky z FSpS Mu v Brně se v činnosti projektu rychle zacvičili studenti z Gymnázia Zlín - Lesní a Gymnázia a Jazykové školy ve Zlíně. Kromě toho, že se výborně zhostili své funkce, sami si ověřili teoretické gymnaziální znalosti s principy podpory zdraví u osob s mentálním postižením.   

Nejen sportovci Speciálních olympiád, ale i jejich trenéři, rodiče a všichni příchozí dostali jak informace o projektu ZAS, tak i o vlastních ukazatelích zdatnosti. Mimo běžné hodnocení ukazatelů zdatnosti (síla některých svalových partií, flexibilita páteře či ramenního kloubu, rovnováha) mezi nejatraktivnější patřilo samozřejmě měření BMI na tzv. „body-statu“, tepové frekvence či tlaku, a ve městě Zlíně – jak jinak – poučení o kvalitě chůze, péče o nohy a kvalitě obuvi. Zato byli účastníci odměněni speciálními vložkami do bot, které poskytlo SOI. Takto masivně prezentovaný program pro podporu ZDRAVÉ NOHY  se v ČHSO uskutečnil poprvé. Celkem kompletní screening absolvovalo více než 80 účastníků a další, kteří si chtěli vyzkoušet pouze některá jednotlivá stanoviště. Zvlášť milé byly skupinky dětí z mateřských škol, které se předháněly ve znalostech o správné výživě a předvádění vlastních pohybových dovedností. Za odměnu byli všichni odměněni a polepeni nálepkami programů Zdravého sportovce.

Speciální historka nakonec: osobnost Zlína,  reprezentační národní i akademické reprezentace v plavání, medailistka Marcela K.  si přišla s dcerkou taktéž vyhodnotit své ukazatele, aby si je srovnala s dobou své vrcholové sportovní činnosti a nalila chuti sportovat našim speciálním olympionikům. 

z pera Prof. Hany Válkové

Fotogalerie k aktualitě