Naše zapojení do olympijské diplomacie

Podpora Zimních světových her SO v Rakousku

Prostřednictvím své patronky se České hnutí speciálních olympiád zapojilo do jednání v rámci olympijské diplomacie.

Zimní Speciální Olympijské Hry 2017 se uskuteční od 14. do 25. března poblíž rakouských měst Graz, Schladmig, Rohrmoos-Untertal a Ramsau am Dachstein. Více než 3000 sportovců s mentálním postižením ze 110 zemí se sejdou v Rakousku a budou soutěžit na světové úrovni celkem v devíti oficiálních sportovních disciplínách. Mimo samotných sportovců se Olympijských her zúčastní přibližně 5000 rodinných příslušníků, 1100 trenérů, 3000 dobrovolníků, 1000 novinářů a více než 2000 čestných hostů. Kromě sportovních soutěží, bude nadcházející ročník zahrnovat také kulturní a zdravotnické vzdělávací programy pro zúčastněné sportovce a jejich trenéry.

Avšak k uskutečnění akce takovéhoto formátu je zapotřebí nemalých finančních prostředků. Rozpočet minulého zimní Speciální olympiády, který se uskutečnil v Jižní Koreji v roce 2013, se vystoupal na 22 milionů EUR. 

Na financování nadcházejícího ročníku se budou podílet pěti miliony EUR federální vláda a Rakouská spolková země Štýrsko a dalšími třemi miliony přispějí obce Graz, Schladmig, Rohrmoos-Untertal a Ramsau am Dachstein, což samozřejmě na pokrytí veškerých nákladů nepostačuje. Speciální Olympiády proto nyní usilují o získání zbývajících finančních prostředků z řad soukromých sponzorů a z rozpočtu Evropské unie. Evropská unie se podílela na financování speciálních evropských i světových olympijských her již v předchozích ročnících a poslanci, kteří se zúčastnili dnešního kulatého stolu, v čele s rakouským poslancem Heinzem K. Beckerem a naší patronkou Martinou Dlabajovou, se snaží o to, aby Zimní Olympiády získaly podporu Unie také v nadcházejícím ročníku.

Konkrétní podobou jejich podpory je podání pozměňovacího návrhu k návrhu rozpočtu EU na rozpočtový rok 2017. Nejen, že Martina Dlabajová za Speciální Olympiády bojuje při každé příležitosti i na půdě Evropského parlamentu, ale zároveň je shodou okolností také zpravodajkou stanoviska Výboru pro rozpočtovou kontrolu pro Rozpočet EU na rok 2017! Pevně proto věříme, že budou prosby organizátorů vyslyšeny! :)

Naše hnutí se tak mohlo aktivně připojit k podpoře právě zimních světových her a z pozice diplomacie tak podpořit organizátory světových zimních her. Z řad organizátorů světových her bylo toto velmi pozitivně přivítáno.  

Fotogalerie k aktualitě