Ramsau - den druhý

Naši běžci v plné akci

Začínali „sprinteři“ na 50 m běho-chůze. Taky odjížděli z hotelu první. Dobře rozcvičeni, dobře namazané lyže, maximální koncentrace a samostatné zvládnutí procesu check-in, nasazování lyží, apod. přineslo úspěch. (Petra si oddechla a spočítala, že už má před sebou jen 3 starty).

Dlužno poznamenat, že rakouští volontéři jsou jiná liga než ti, které známe (např. Amerika). Vědí naprosto co mají dělat, používají hlavu, jsou obeznámeni i se specifiky našich závodníků, vše probíhá naprosto včas a bez stresu. A ještě perlička: pan Jelinek, kterého známe jako dobrovolníka z Rotary klubu z města Traun je zde jedním z oficiálních moderátorů, kteří také v němčině a angličtině fungují skvěle. Naše závodníky na startu či v cíli vítání vždy zvoláním AHÓÓÓJ!

Po sprinterech nastupoval Tonda Miko do kvalifikace na 5 km klasicky a hrábl si na dno svých sil. Do cíle doslova „padl“ a děsila jsem se, zda padl fakt už za cílovou čarou (ze stanoviště trenérů to není tak dobře vidět). Povedlo se!

V druhém sledu přijela skupina dálkařů s ostatními, taktéž do kvalifikací na 5, 7,5 a 10 km, ale free style (nikdo neví, kdo z nich se rozbruslí, proto jsou preventivně ve Free). Protože už bylo poledne a teplota kolem 16st, bylo oříškem, jak namazat na břečku, případně malá jezírka. Trať, dvě kola s různým křížením, stoupáním a klesáním byla jak technicky, byla také kognitivně náročná. Tedy druhý oříšek, i pro trenéry, protože za správný počet kol nyní podle pravidel zodpovídá závodník sám nebo jeho trenéři! Kdepak je naše běžecká trasa rovně tam a zpět na Pomezkách!). Třetím oříškem pak byl sjezd po poměrně prudkém stoupání. Několik závodníků tam vyrobilo pěkné lavóry, kde se okamžitě vytvořilo jezírko a pro pár závodníků se z běhu na lyžích staly skoky do vody (pro některé i s vrutem či saltem). Ne tak pro naše. Zvládnutí této tratě bylo podstatné pak pro výpočet časů pro finále na 5, 7,5 a 10 km. Takže zase – povedlo se. Pokud se Vám z fotografií zdá, že naši závodníci dojíždějí osamoceně, není to tak docela pravda, protože se zásadně startuje v intervalech při paralelním střídání kluk-holka. Pořadatelé se tak snaží eliminovat ne-fér kalkulace trenérů z nejmenovaných post-komunistických zemí pro zařazení do výhodnější finálové skupiny. A za to sportovní JURY chválíme.

Večer byla společná porada celého týmu s informacemi do dalších závodů a pro zítřejší zahajovací ceremoniál. Den šťastně zakončen – ALLES GUTTE !

Zaslala: Hana Válková

Fotogalerie k aktualitě