„Snouborďáci“ ve Schladmingu

Ze zápisníčku snowboardového týmu

Den odjezdu našich sportovců na Zimní olympijské hry 2017 ve Schladmingu začal trochu nejistě. Místo určené k setkání bylo poněkud velké…Jak se potkáme ? Zbytečné obavy…naše jednotné oblečení je nepřehlédnutelné. Již z dálky  se poznáváme…povinně máme oblečeny olympijské dresy a za chvíli se  všude zelenáme,  jak jarní louka. Sice neposedná, ale zelená.

Nejprve nám otevírá svoji náruč město Linec se svými hostiteli. Většina z nás zná Linec jen povrchně…profrčí kolem něj  nejčastěji směr Chorvatsko…Nezaslouženě. Nebudeme zde dabovat slogany cestovních kanceláří…. zaujalo nás svými pozoruhodnostmi, zejména nedalekou basilikou dostupnou…no,něco jako tramvají a ještě k tomu bez zubatky. Přichází prvý večer v Rakousku a s ním připravená procházka setmělým Lincem. Zprvu úžasný nápad ! Hostitelé nám strčí do rukou hořící pochodně a vyrážíme. Zprvu  je to nádherný pohled na  komíhajícím se světla…a na ohnivého hada vinoucí se uličkami Lince….netrvá dlouho a přidávající se k nám policejní auta…není divu. Pochodně dohořívají, každý si jistě představí, co udělá náš sportovec, když ho pochodeň začne pálit do rukou…. Jasně, okamžitě se jí zbaví,.ale kam s ní ? Do kanálu … No, není to asi nejlepší nápad, ta nezničitelná pochodeň si klidně hoří dál i v kanálu !!! A tak za námi se postupně odvíjí apokalyptická podívaná…poskakující sportovci a za nimi hořící kanály…Policie  zasahuje, nesmíme  pochodně odkládat do kanálů…No ale co s nimi ? Nakonec s nimi vždy praštíme o zem, vytryskne gejzír jisker a my zuřivě udupáváme pochodeň . Někdy se to i zdaří uhasit…ovšem tentokrát se za námi táhnou černé šmouhy po jinak vzorně uklizených chodnících. Při pohledu na onen zážitek mne napadá název…“noc dlouhých ohňů…“

Po řadě kulturních zážitků se přesouváme do horského  lyžařského střediska ve Schladmingu. Kdo jej znal z minulosti, nepoznává ho. Přímo v centru vyrostla obrovská kovová aréna…její monument bere dech a když jen trochu přivřeme oči, slyšíme hlasy jak z dávného starověkého Říma…čekají nás chléb a hry….             

Následující den jsme zcela rozpolceni…všude kolem nás neuvěřitelná, až kýčová panoramata hor, skalní velikáni se sněhovou pokrývkou, romantické pohledy a pocit malosti člověka…a na straně druhé máme se soustředit na závody. Počasí navzdory předpovědím se překonává, je  azuro a teplo, přesto dostatek technického sněhu nám připomíná , proč jsme vlastně zde…              

Naši sportovci zápolí s dalšími106 skupinami ve snowboardu, Čeká nás slalom a super giant slalom…přeloženo, něco jako superrychlý a ještě o poznání větší obří slalom. Terény na  svazích  Schladmingu jsou k tomu přímo určené. Krásné pohledy hor se stávají jen obrazovou kulisou a nastupuje sportovní zápolení. Den prvý….perfektní počasí i perfektně upravené tratě…snouborďáci poletují po svazích, stopky měří naše časy…prvá vítězství i prvé  slzy, když rychlost je příliš velká zemská přitažlivost  i odstředivá síla stále ještě fungují…. prvý den je za námi….. ….

Naši sportovci byli skvělí, dokonce na tabuli výsledků se naše Jana Turková objevila na druhém místě. Za odměnu je bereme na ten nejdelší a nejprudší svah ve Schladmingu. Sportovci jsou nadšení…když všichni ve zdraví sedíme v jídelním stanu pro olympioniky, nadšení nebere konce, jeden hovoří přes druhého…. projevují nám trenérům svoji přízeň zcela  svérázným způsobem .Když si kolega odskočí pro nějaké pití, jeden sportovec familiérně prohodí…strejdo, jen si dej…mají jich tam plný mrazák….

 Hladina adrenalinu se pomalu uklidňuje  a nás čeká  další náročný den…tvrdá konkurence a možná i souboj s počasím…uvidíme,co dny příští nám přinesou… 106 konkurenčních týmů z celého světa je tvrdý oříšek !!!

 

Fotogalerie k aktualitě