Snouborďáci a zahájení SOH 2017

pohled z prkna

Den „D“ slavnostního zahájení olympijských her konečně nastal . I pro nás snouborďáky. Rozhodli jsme se na něj patřičně připravit. Koupel byla samozřejmostí, vycíděné zuby i uši, důkladná kontrola vybavení, nesmíme selhat, prostě snouborďáci musí být jako ze škatulky !!!

Je nutné však připomenout, co se dělo nějaký ten den před tím. Zcela nezodpovědně a soukromě jsme si vyrazili na nejdelší a nejprudší sjezdovku Planai.  Zvlášť dojezd nám utkvěl v paměti.. Krpál až se dech tajil…a dole ? Dojezd žádný, jen tvrdý železný plot, prostor sežrala konstrukce obrovitého kolosea pro zahájení SOH. Každý jsme ten hororový kopec s černou značkou zvládli po svém, většinou stylem sjeď jak umíš…Musím to zmínit, protože i tento moment bude hrát pro nás velkou roli při zahájení her.

Vracím se ke dni „D“, kde řádně vymydlení a vystajlovaní snouborďáci se vmísí do davu, deroucí se směrem aréna.


 

Nebudu popisovat  chronologické body pořadu a atrakcí. Ty  byly již zdokumentovány Dokonce i masmédii…teda myslíme si to podle toho, jak jsme zakopávali a obrovské množství kabelů přenosových vozu nejrůznějších televizí. Dav nás uchopil a vláčel…až nás spořádaně vměstnal do centrálních garáží.


 

Zde místo aut teď na chvíli parkovali sportovci. Nějakých 5 pater sportovců….dovedete si představit ten neskutečný řev  natěšených sportovců  ? Nedovedete, ani já do té doby ne…..A kdyby jen řev…sportovci pojali geniální nápad a ke svému válečnému ryku přidali i hopsání. Jednu chvíli se mi zdálo, že s tím konstruktéři  garáží nepočítali… Podlaha se rozvibrovala a nastával pocit malého  zemětřesení.

Prozradím to předem….přežil parkovací dům i sportovci…Když pořadatelé usoudili, že nastal ten správný okamžik,snažili se vehnat organizovaně náš dav postupně do hlavní arény…najednou světla, ohlušující hluk vzdáleně připomínající hudbu…nadšený jásot davů na stupních arény…. bere to dech…už vím, jak se cítili gladiátoři v době římských her….

Konečně stojíme spořádaně na svých několika centimetrech čtverečných a vidíme, naprosto vše a s přehledem. Tak tohle se fakt povedlo. Obří projektory nám přibližují detaily…mám pocit, že jsme opravdu v centru dění…Jedna scéna stíhá druhou…monumentální show…tentokrát se před organizátory skláním s údivem a uznáním…perfektní, bombastické…nádherné…Až po hodné chvíli si uvědomuji, že vlastně po celou dobu prší a prší ( slova klasika raději nevzpomenu i když by byly mnohem výstižnější). Přichází naprostý zlatý hřeb večera a slavnostního zahájení…. Aréna pomalu tmavne a my zpozorujeme ohnivého hada , jak se sune ve své nekonečné délce po sjezdovce. Zase ty pochodně jsou zde, ale tentokrát vytváří úžasný efekt. My snouborďáci si uvědomujeme, kudy to had sjíždí !!! On se sune po té nejprudší černé sjezdovce, kde jsme ještě nedávno měli problémy….Had samozřejmě jede traverzem ale naprosto perfektně…a obraz planoucích pochodní je dokonalý…hudba světla, konečné rozdvojení hada a najednou vše tichne, tmavne a tu sjíždí z úplného temného vrcholu sjezdovky sám jezdec s olympijskou pochodní…úžasné …geniální režie……a bez jediné chybičky….My víme, co musí tento jezdec zvládnout !!!


 

Olympijský oheň vzplane a…ale ne, zdaleka  vše nekončí…program pokračuje…Nelze jmenovat všechny scénky…třeba boj čertů ze Schladmingu se sportovci ( hádejte kdo vyhrál ?). Jen pro doplnění, v  listopadu, každý rok, před zahájením lyžařské sezóny se o víkendu vyrojí ve Schladmingu čerti se strašlivým vzezřením a terorizují toto město. Ale nepřehánějí to, neboť každým   rokem se k této slavnosti sjíždí čím dál víc pekelníků…

A  i toto vystoupení pekelníků patří k nejlepším a nejpůsobivějším scénám. Pak se zde odvíjí nekonečně dlouhý balet…vlní se zde tanečnice, vlní se zde tanečníci…. pohazují si  jakými si míči…nebere to konce, je to příšerně dlouhé…asi jsem absolutní kulturní barbar, nerozumím tomu a nemohu se dočkat konce. Ten na sebe dává ale čekat…


 

Prakticky po 3 hodinách stáni v dešti se člověk myšlenkami začíná více a více těšit na konec. Napadá mě, že někdy méně může být i více…ale pak je tady skutečný konec…Kupodivu tentokrát snouborďáci nezpůsobili žádný průšvih, to s radostí přenechali jiným….gigantický ohňostroj a závěrečné písně ….Ano, všichni snouborďáci jsme přežili slavnostní tříhodinové show …neuvěřitelné a dech beroucí zahájení SOH 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie k aktualitě