Světové zimní hry SO a reprezentace ČHSO

Zhodnocení vedoucí výpravy

Světové zimní hry SO /2017SOWWG/,které se v uplynulých 2 týdnech uskutečnily v Rakousku, jsou za námi. Ale krásné vzpomínky , pocit štěstí, radosti a hrdosti nás budou provázet i nadále.

Před samotným zahájením her jsme strávili 2 dny v tzv. Host Town Programu, který pro naši výpravu připravil Rotary Club Traun. Ubytováni  jsme  byli v Linci, v příjemném hotýlku v centru města. Hned první večer jsme zažili neočekávané překvapení- průvod s pochodní centrem Lince. O situace dosti bizarní nebyla nouze. Naštěstí se nikdo z nás nestal živou pochodní a všichni jsme se ve zdraví vrátili do hotelu.

Druhý den jsme měli možnost si prohlédnout Linec i jeho okolí, včetně městečka Traun, kde nás přijal  pan starosta. Komunikace s našimi hostiteli probíhala převážně v němčině, což však našim sportovcům nedělalo vůbec potíže. Jedna naše sjezdařka ke mně přišla a sdělila mi, že věděla, že umí anglicky, ale že se domluví německy, to opravdu netušila.

Po 2 denním adaptačním pobytu jsme odjeli  autobusy  do míst sportovních soutěží - tým florbalu do Grazu, běžkaři do Ramsau, sjezdaři a snowboardisté do Schladmingu. Celá naše výprava se opět sešla na slavnostním zahájení her  18.3. ve  Schladmingu. Měli jsme všichni velkou radost, že se k nám v průvodu delegací připojila naše patronka, Martina Dlabajová, členka EP a paní Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí.

Naši sportovci, zejména ti, co se zúčastnili sněhových sportů- běžeckého  a sjezdového lyžování a snowboardingu, se často museli vyrovnávat s těžkými podmínkami, kdy tratě vypadaly spíš jako koupaliště. A zvládli to na výbornou.  Vždyt´dohromady  získali naši běžkaři, sjezdaři a snowborďáci  /celkem 21 sportovců/10 zlatých, 10 stříbrných a 4 bronzové medaile.

Martina Dlabajová, jako čestný host her, měla k dispozici osobní auto s řidičem a tak jsme mohli společně i s Vlastimilem Harapesem, čestným předsedou ČHSO, navštívit  Graz, kde se odehrávaly soutěže sportů na ledě, turnaj florbalu a florhokeji.

My jsme zde měli želízko v ohni a to byl náš florbalový tým, shlédli jsme dva zápasy včetně nelítostného boje s ruským týmem, kdy soupeři opravdu hráli velmi tvrdě, několikrát je museli rozhodčí napomínat a my jsme se obávali, zda to naši hráči ve zdraví přežijí. Nakonec náš tým získal zaslouženou zlatou medaili. V Grazu jsme měli možnost shlédnout výstavu obrazů projektu Painting Inclusion, kde bylo vystaveno mezi cca 36 obrazy tvůrců z celého světa, i společné dílo“Plavající spojenci“ našich tvůrců  Blanky Johanisové/sportovec SO/, Ondřeje Kohouta/akademický malíř/ a Martiny Dlabajové/europoslankyně/. Od organizátorů výstavy jsme se dozvěděli, že je v plánu aukce vystavených obrazů, pravděpodobně ve Vídni, vše bude včas oznámeno. Výtěžek aukce by měl být rozdělen mezi organizační výbor her a programy SO, jejichž obraz byl vydražen.

Ke konci her přijela naše sportovce povzbudit a pozdravit  paní Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně MŠMT pro oblast sportu. Paní náměstkyně se zúčastnila slavnostního předávání medailí a stužek sjezdařům a snowboardistům. Atmosféra radosti, spontánnosti  a nadšení  ji tak oslovila, že při neformálním  a improvizovaném setkání s našimi sportovci upřímně přiznala, že ačkoliv byla na LOH v Riu de Janeiru, tak něco takového jako na těchto SO hrách, nezažila. Další den dopoledne byla paní Kratochvílová na finálových závodech ve sjezdovém lyžování.  My jsme byli velmi rádi, že paní náměstkyně, i když krátce, mohla zažít atmosféru her a přesvědčit se, že pojetí sportu ve Speciálních Olympiádách  podporuje  lidskou důstojnost, sebedůvěru a  respekt lidí s mentálním postižením a tím významně přispívá k jejich integraci do společnosti.

Měli jsme velkou radost, že se na hry přijeli podívat i rodiče několika našich sportovců, kteří zaregistrováni v programu “Family Members“  měli  možnost fandit a podpořit naše sportovce a především prožít se svými dětmi pocit úspěchu a radosti.  

Významnou tečkou za naší úspěšnou účastí na 2017 SOWWG bude přijetí ministryní paní Kateřinou Valachovou, které se uskuteční ve středu  5.4.2017, v budově MŠMT na Senovážném náměstí 25, Praha 1 .

Jsem hrdá a šťastná, že jsem  mohla být vedoucí tak úžasné výpravy.

Martina Středová