Zpravodajství z USC - Plavání

Zpráva Jany Boubínové

PLAVÁNÍ, Den první – pátek 24.7.

Jen co jsme v potu tváře dotahali svá zavazadla do určeného místa ubytování, vyběhla jsem zase ven, abych stihla Head coaches´meeting, který začínal už v 19 hod. Bazén je od našeho dočasného bydlení vzdálen jen asi 10 min. pěší chůze, takže jsem doběhla včas.

Informace byly jasné: plave se v otevřeném universitním bazénu, nemáme k dispozici šatny („nebydlíte přece daleko, přijdete už převlečeni“), musíte naprosto přesně dodržovat časový rozvrh rozplaveb a závodníka odevzdat k prezentaci vždy nejméně dvacet minut před startem (ale „časový rozvrh nemáme, nestačili jsme ho vytisknout“), rozlosování nedostanete, nejde nám kopírka, rozplavání je zítra ráno od 6.30 hod…. Na žádost holandské trenérky, zda by nám nemohli ukázat, kam máme v rozlehlém a nepřehledném areálu vlastně ty závodníky přivádět, jí technický ředitel odpověděl „no přece támhle“ a rozmáchlým gestem ukázal někam do druhého patra. Tím míting skončil, neviděli jsme nic a bylo devět hodin večer. Já běžela zpátky domů, jídelna už ale byla zavřená – asi budu bez večeře a ráno i bez snídaně, když na bazéně musíme být tak brzo…

Den druhý – sobota 25.7.:

Naštěstí snídani vydávali už od šesti (k míchaným vajíčkům jsme si mohli jako přílohu vybrat buď bramborové krokety, nebo lívance s javorovým sirupem!), takže jsme se stačili včas rozplavat, převlékli jsme se a šli si sednout na určenou tribunu. Jenže nebylo kam! Dobře, trochu zmáčkneme roztaženou výpravu Panamy a sedneme si aspoň na kousek… Hned po prvních dvou závodech začal program nabírat zpoždění, špatně fungovala časomíra i výsledková tabule, podle které například jeden a ten samý korejský závodník plaval hned v pěti rozplavbách za sebou… Naštěstí jsou na programu jen kvalifikace. Všichni závodníci se převlékají na záchodech…

Naši plavali dnes hned tři. Eva i Michal 50m prsa, Petr 25m znak. Všichni zaplavali svůj standart, takže na oběd odcházíme sice s hodinovým zpožděním proti vyvěšenému rozpisu, ale celkem spokojeni.

Odpoledne nás dnes místo plavání čeká otevírací ceremoniál, už se těšíme!

Den třetí – neděle 26.7.:

Ráno utíkám na Head coaches´meeting, který je od osmi, zatímco paní Pospíšilová se závodníky může přijít později. Na mítingu se dozvídáme, že časomíru už opravili, doufám tedy, že vše půjde lépe, než včera… Haha, to jsem tedy byla optimistka!!! Ale aspoň už dostáváme vytištěný časový rozvrh dnešních závodů.

Po příchodu na bazén zjišťujeme, že bude ještě větší problém s místem. Celá jedna třetina tribuny, na kterou jsme se už včera nemohli vejít, je nyní uzavřena pro tisk a VIP. Sportovce se nám podaří nakonec posadit skoro na záda Egypťanů, já celé dopoledne prostojím na schodech.

Dopoledne má kvalifikaci jen Eva, plave svou oblíbenou disciplínu 100m volný způsob. Při rozplavání si vyzkouší i obrátky, všechno funguje. K prezentaci ji přivádím včas, plave jen o pět minut později, než je napsáno v rozpise… Ovšem na startu Eva zpanikařila a první start „ulila“. Naštěstí je v kvalifikaci možnost druhého startu, takže Eva přece jen odstartuje. Asi pod vlivem nervózního startu neudělala ani jednu kotoulovou obrátku a na výsledném čase je to znát – je o dvě vteřiny horší, než ten přihlášený.

V polední přestávce jsme měli možnost vidět clinic s Michaelem Phelpsem. Představil svou nadaci, která podporuje kromě jiných i mentálně postižené plavce z několika vybraných zemí celého světa (bohužel z ČR ne), s několika z nich si dokonce zazávodil ve štafetě.

Potom začal odpolední program – konečně první finále!!! Stejně jako včera v kvalifikaci, plavou své první závody o medaile postupně Eva, Michal i Petr. Eva zase skočí do vody předčasně, tentokrát to ale bylo finále, takže přichází o možnost bojovat o umístění a po doplavání dostane jen účastnickou stužku. Stejně dopadá i Michal, ten je ovšem pro změnu diskvalifikován za nesoučasný dohmat. To se ovšem dalo čekat – Míša totiž prsa fakt neumí, nic jiného jsem tedy stejně nečekala… Takže nakonec je dnes nejúspěšnější Petr, který zlepšil svůj čas z kvalifikace a doplaval na pátém místě.

Zítra nás čekají za celý den jen dva starty, volna asi využijeme k návštěvě Zdravého atleta