Fotbal na Světových hrách v Abu Dhabi

Zhodnocení účasti

Účast na Světových hrách byla vrcholem našeho čtyřletého snažení. Tým byl složen ze sportovců partnerů a trenérů několika sportovních klubů. Před vlastním odletem na hry tým absolvoval společné podzimní soustředění v Luhačovicích. 

Složení reprezentačního týmu pro Světové hry v Abu Dhabi: 

1. Štefan Pohlodko - SK Hájští Kohouti

2. Zdeněk Mucha - SK Chmel Tuchořice

3. Pavel Chrastina - SK Sjednocená kopaná Zlín

4. Aleš Turlej - SK Medvědi Ostrava 

5. Miroslav Galia - SK Sjendnocená kopaná Zlín

6. Michal Soukup - SK DNZ Bystré

7. Jakub Rázek - SK Chmel Tuchořice

8. Zdenekl Jokl - SK Sjednocená kopaná Zlín

9. Ivo Musil - SK DNZ Bystré

10. Lukáš Svobodník - SK Sjednocená kopaná Zlín

11. Lukáš Lisal - SK Sjednocená kopaná Zlín

Trenéři týmu: David Bělůnek, Jana Tkadlecová


 

Po zahřívacím kole ve formě programu hositelského města se už celý tým opravdu těšil na začátek  turnajových bojů. Tým byl po rozřazovacích utkáních, která určitě složení skupin podle podobné kvality týmů, zařazen do skupiny s Belgií, Japonskem, Burkinou Faso a Haity. Na první pohled přijatelná skupina byla nakonec nad síly českého výběru, který i přes veškerou snahu nezískal ve skupině ani bod a obsadil páté místo. Obhajoba stříbrné medaile ze Světových her 2015 v Los Angeles se tak bohužel nepodařila.

,,Naši soupeři ve skupině byli velmi kvalitní a i když musím naše hráče pochválit za přístup, bojovnost a především fair play vystupování, na více než páte místo ve skupině to bohužel nestačilo, což je určitě výsledek za naším očekáváním. Pro nás všechny to i tak byla úžasná sportovní i životní zkušenost, která především sportovcům předá spoustů zážitků, emocí i vzpomínek, kterých ve svých životech často mnoho nemají a sport jim je přináší," řekl k vystoupení týmu a samotným hrám David Bělůnek, trenér fotbalového týmu.

Na utkáních českého týmu byla přítomna i Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR, která zhodnotila nejen vystoupení našci hráčů. „V rámci fotbalových utkání našeho týmu, ale i u dalších sportů, jsme viděli neuvěřitelnou bojovnost a obrovské nasazení všech sportovců. Musím říct, že u Speciálních olympiád se v žádném případě nejedná pouze o sociální rozměr akce, sportovci předváděli opravdu skvělé výkony.“

Velmi dobré sportovní úrovně si všiml i Michal Blažej z Grassroots úseku FAČR. ,,Na světových speciálních hrách jsem již podruhé a musím říct, že za ty čtyři roky šla sportovní úroveň velmi nahoru. Především mezi partnery, tedy zdravými hráči, byli k vidění opravdu šikovní fotbalisté, kvalitní výkony předváděla ale i spousta hráčů s mentálním handikepem. Na hřištích tak byly k vidění opravdu hezké akce a fotbalové momenty a na rovinu se přiznávám, že některé bych na této úrovni vůbec nečekal," zhodnotil sportovní stránku Michal Blažej.

Děkujeme všem fanouškům za fantastickou podporu a vzhůru do dalšího čtyřletého cyklu - pod parafrázovaným heslem : Když nemůžeme - tak přidáme!"

Videozhodnocení naší účasti: 

Zaslal: David Bělůnek 

Fotogalerie k aktualitě