Světové letní hry SO 2019  a reprezentace ČHSO

Zhodnocení Národní ředitelky

Světové letní hry SO /2019SOWSG/, které se ve dnech 7.3. – 22.3. 2019 uskutečnily ve Spojených arabských emirátech, ve městech Abú Dhabí a Dubaji,  jsou již za námi. Ale jistě  každého z nás, kteří jsme měli možnost se jich zúčastnit, budou krásné vzpomínky, pocit štěstí, radosti a hrdosti  provázet i nadále.

 Přesto, že v den odletu přišla naše sportovce pozdravit Bára Špotáková s TV Nova a ČT a kratičká zpráva se objevila ve večerních zprávách, byl nezájem medií z České republiky o tuto významnou světovou sportovní a inkluzivní akci ostudný a to nás všechny opravdu hodně mrzí, především i proto, že jsme zejména Českou televizi o této akci informovali s ročním předstihem.

Každé Světové hry SO mají své motto či heslo. MEET THE DETERMINED ( Potkat odhodlané) provázelo 2019 SOWSG a bylo účastníky her beze zbytku naplněno.

Před samotným zahájením her jsme strávili 4 dny v tzv. Host Town Programu, kterým pro naši výpravu byl Emirát Ajmán. Nejmenší a údajně nejchudší ze 7 Emirátů tvořících SAE. Ubytováni  jsme  byli v luxusním hotelu v centru města. Během našeho pobytu byla i příležitost k setkání s nejvyšším představitelem Emirátu Ajman, princem Sheikem Humaid bin Ammar Al Nuaimi, kterému jsme mohli předat náš dárek, pannu oblečenou do ručně šitého moravského kroje. Pro tuto příležitost jej vytvořila Jana Plšková, trenérka cyklistiky a za to jí patří velké poděkování. 

Po 4 denním adaptačním pobytu jsme odjeli  autobusy  do míst sportovních soutěží:

Dubaj:  atletika a plavání

YAS Island: cyklistika

Abu Dhabí:  bowling, bocce, gymnastika, stolní tenis, volejbal, fotbal

Naši sportovci zcela určitě naplnili motto her. Všichni soutěžili s obrovským nasazením, nikdo svůj závod předem nevzdal a dokázali se s přehledem vyrovnat i s neúprosnými pravidly finálových soutěží. Dohromady naši sportovci v individuálních sportech získali 10 zlatých, 7 stříbrných a 4 bronzové medaile. Naši volejbalisté a fotbalisté tentokrát sice nezískali cenný kov ale  bojovali statečně a rozhodně naší zemi ostudu neudělali.  

Měli jsme velkou radost, že se na hry přijeli podívat i rodiče několika našich sportovců, kteří zaregistrováni v programu “Family Members“  měli  možnost fandit a podpořit naše sportovce a především prožít se svými dětmi pocit úspěchu a radosti.

Naše sportovce přišel během sportovních soutěží opakovaně pozdravit a podpořit velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech, pan Jiří Slavík s manželkou. Naše úžasná asistentka delegace, Daniela Merglová, žijící v Abú Dhabí, uspořádala ve své rezidenci přátelské neformální setkání naší výpravy s panem velvyslancem, kde došlo i na společné zpívání.  

Na poslední den plánovaná prohlídka Dubaje se podařila. Tak jsme se rozloučili se zemí, která nám poskytla úžasné zázemí a kouzelné panoráma letních her Speciálních Olympiád 2019.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem členům výpravy, sportovcům, trenérům, lékařce MUDr. Vendulce Kozohorské a Vlastíkovi Harapesovi, čestnému předsedovi ČHSO za vzornou reprezentaci.

Bylo mně ctí a potěšením být, tentokrát již po patnácté, vedoucí výpravy reprezentantů ČHSO na Světových hrách Speciálních Olympiád.

Významnou tečkou za naší úspěšnou účastí na 2019 SOWSG bude přijetí  naší delegace  ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, panem Robertem Plagou, které se uskuteční ve středu  30.4.2019, v budově MŠMT  .

 

Martina Středová