Jednadvacítky na sportovním soustředění

z pera Ing. Moniky Melzerové

Díky podpoře Nadačního Tesco jsme mohli uskutečnit nejen týdenní sportovní soustředění, ale i vybavit náš oddíl sportovním náčiním. Pro soustředění jsme využili sportovní areál v Rumburku a celý týden jsme pilně trénovali dvakrát denně a mezitím jsme podnikali výlety do okolí. Náš oddíl je součástí Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem (zkráceně DownSyndrom CZ) a od roku 2000 pořádáme pravidelně letní a zimní rekondiční pobyty, kde je součástí vždy sportovní program od nejmenších tříletých dětí až po staré matadory, dnes už něco přes čtyřicet let. Začínali jsme se dvěma týdny v létě a jedním v zimě. V zimě učíme sjezdové lyžování, v létě zkoušíme podle místních podmínek co se dá. Od letoška máme v nabídce pět týdnů letních pobytů, z nichž jeden byl poprvé čistě jako sportovně turistický, a dva týdny v zimě, jeden s výukou lyžování a druhý pro zdatné lyžaře, bez výuky, pouze se zaměřením na zdokonalení stylu a rychlost. Protože jsme organizace, která se věnuje celým rodinám i naše pobyty jsou zaměřeny na všechny, děti mají program buď samostatně nebo společně s rodiči.

Týden v Rumburku si užili všichni, cvičili jsme s gymnastickým náčiním - kruhy, míče, švihadla, stuhy, kužele, trénovali atletiku - běhy, vrh koulí, hod míčkem a minioštěpem. Na dalších čtyřech pobytech jsme se od nejmenších dětí věnovali rozvoji pohybových dovedností v přírodě, běhali, skákali, házeli....

Když zhodnotím sportovně turistický týden, podařilo se nám každé dopoledne 1,5 hodiny trénovat. Začínali jsme společnou rozcvičkou cca 15 – 20 minut,  a potom jsme se rozdělili po 5 sportovcích + rodiče, kteří se chtěli zúčastnit, na trénink atletiky pod vedení Pavla Mikuláštíka a na gymnastiku s Monikou Melzerovou. Po 45 minutách jsme i skupiny vyměnili. Po  Celý týden nám přálo počasí, trénovali jsme na louce, a potom kolem 11 vyráželi na výlet. Nachodili jsme denně kolem  8 km. Večer jsme se sešli u Bocca, stolního tenisu nebo bowlingu. Po večeři jsme se vrátili k dalšímu společnému pokračování rozehraných turnajů, nebo jen tak poseděli. Z gymnastiky zvládli během pěti dnů všichni nejjednodušší sestavu bez kroků. Většina držela poprvé v rukou stuhu, kruh a kužele. Práce se švihadlem a míčem se zdála nejjednodušší, stuha byla nejoblíbenější jak mezi sportovci bez rozdílu pohlaví , tak mezi rodiči. Těší mě, že jsme si společně užili týden, děti se smáli vystoupení rodičů se stuhami a rodiče uronili slzu dojetí, když viděli, jak se všichni snaží a co společně dokázali. Bylo nás celkem deset sportovců, dva náctiletí a osm mezi   dvaceti a třiceti lety + rodiče. Překvapili nás naši “chlapi” s jakým nadšením se vrhali do tréninku se stuhami a kužely, což je obecně pokládáno za čistě ženské náčiní, aby holkám ukázali jak na to. Bavilo je to ohromně a jestli CORONA dá, tak předvedeme co už umíme na našem společenském večeru na podzim. První ročník soustředění se vydařil a už máme objednaný pobyt na příští rok. Naše sportovní soustředění (týden v zimě a týden v létě) jsou určena přednostně registrovaným členům Jednadvacítek a volná místa dáváme k dispozici členům naší organizace, ostatní pobyty jsou spojené s terapiemi (logopedie, matematika, rozvoj kognitivních funkcí, výtvarka, sportovní aktivity). Berte to jako inspiraci, že nikdy není pozdě začít se sportem, ani pro naše děti, ani pro rodiče. Nebojte se, že něco nezvládnou, důležité je, aby nás společný pohyb bavil, nasmáli jsme se u toho a nebyla to nuda.

Ing. Monika Melzerová


Fotogalerie k aktualitě