Alpské lyžování

Kontaktní osoba: Boris Ševčík, ředitel sportu
E-mail: sevcik-chso@seznam.cz
Telefon: 601 566 521
Informace Pravidla Novinky ředitele sportu Fotogalerie Aktuality Kluby sportu

Informace

Sjezdové lyžování se v ČHSO rozvíjelo později než běžecké. První účast na národních zimních hrách se uskutečnila v roce 1995 v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Od té doby jsou zařazeny do zimních her ČHSO každoročně. Na světových hrách byla první účast delegace ČHSO v roce 1997 v Kanadě (Blue Mountain).

Od té doby je do roku 2015 registrováno 34 klubů a sjezdové lyžování patří k základnímu spektru sportů ČHSO s účastí na zimních světových hrách s počtem 2 – 4 sportovců, vždy se ziskem minimálně po jedné medaili na jednoho. Nejúspěšnějším rokem byla světová zimní olympiáda v roce 2013 v Pyong Changu - Jižní Korea, kdy ČHSO díky dobré výkonnosti sjezdařů získalo akreditaci pro 9 sportovců, kteří získali celkem 20 medailí. Soutěží se v disciplínách slalom, obří slalom, super G podle pravidel FIS a úprav SOI.  Na rozvoji sportu se intenzivně podíleli Hana Svobodová, Pavel Svoboda, Alois Seidl.

Od roku 2009 je ředitelem sjezdového lyžování Boris Ševčík. Od tohoto roku se velice dobře rozvíjí i spolupráce se SKiMU Horní Malá Úpa v osobě pana ing.Martina Bučka a zaměstnanců SKiMU, kteří vytváří velice dobré zázemí pro pořádání zimních her v alpském lyžování, snowboardu a běžeckém lyžování.

Velice úspěšná byla světová zimní olympiáda v roce 2017 v Schladmingu - Rakousko, 8 sportovců se ziskem 7 medailí. Zde naši reprezentanti ČHSO soutěžili ve dvou disciplínách slalom a obří slalom.