Tenis

Kontaktní osoba: Milan Sailer
E-mail: sailer.milan@seznam.cz
Informace Pravidla Fotogalerie Aktuality Kluby sportu

Informace

„Moment vítězství je příliš krátký na to, abychom žili pouze pro něj.“ Martina Navrátilová

„Nemusíte nenávidět svého soupeře, abyste ho porazili.“ Kim Clijstersová

„Prohra není můj nepřítel. Strach z prohry je můj nepřítel.“ Rafael Nadal

Tenis je oblíbeným sportem, který hrají hráči všech věkových kategorií a na všech výkonnostních úrovní. Tento sport je od roku 1987 registrován v celosvětovém hnutí speciálních olympiád, kde nabývá stále větší oblibě. Od roku 2004 se počet hráčů zvýšil o 237%. Tenis se v rámci hnutí SO hraje nejčastěji v Severní Americe a v Evropě.

Sportovci jsou trénováni ke zvládnutí všech aspektů hry. Zvládají techniku jednotlivých tenisových úderů a to nejen z místa, ale i při pohybu po celém kurtu. Učí se pravidla tenisu, počítání jednotlivých výměn, gamů, setů a celého zápasu. Jsou trénováni ke zvolení správné a účinné taktiky. Musí přijmout princip hry, ve které je jen vítěz a poražený, kde neexistuje remíza. Hráči se musí umět vyrovnat s různými faktory, které ovlivňují průběh a výsledek zápasu jako jsou povětrnostní podmínky, kvalita a typ povrchu a v neposlední řadě samotný soupeř.

Tenis se v rámci hnutí SO hraje podle mezinárodních tenisových pravidel (ITF), která jsou modifikována pro sportovce s mentálním postižením. Je upravena délka zápasu, počítání bez výhody. Nejnověji se zavedlo pravidlo možnosti hrát na menším kurtu s větším a měkčím míčkem, tak aby se turnaje mohli zúčastnit i sportovci na nižší výkonnostní úrovni.

Tenis je nejen zábava, ale i celoživotní trénink. Měl by se hrát pro radost ze hry a z podařených úderů a ne prvoplánovitě pro vítězství.