Atletika na Světových hrách v Abu Dhabi

Zhodnocení účasti

Podrobnější výsledky atletů - WSOG

Zájem o počty získaných medailí v jednotlivých sportech je logický, ovšem výkony atletů SO mají i jiné hodnoty. Např. že na dráze či na sektoru jsou absolutně sami, nemají žádného partnera, jenom cizí osoby-rozhodčí na ně mluví neznámým cizím jazykem, musí dodržet striktní pravidla. Např. u hodů-vrhů se trefit do výseče, nepřešlápnout, totéž u skoku do dálky, neulít start či nekřížit dráhu. A to se všem povedlo. A mimo to, nikdo z nich nezklamal, protože dosahovali či přesahovali své stabilní výkony, ať již potvrzené z domácích soutěží nebo kvalifikací. Celkem skupina 4 atletů (2 ženy, 2 muži) dosáhla následující umístění: po jednom místě 7, 5, 4, jedno medailové umístění bronzové, 1 stříbrné a 2 zlaté. Štafeta, kterou jsme trénovali a těšili se na ni, se neuskutečnila, protože nebyla řádně přihlášena, což jsem se ke svému překvapení dověděla až na první poradě trenérů.

Ze všech sportů zaznívá, že konkurence byla vysoká, což platí i zde. Např. na 100 m mužů soutěžilo 288 závodníků v 38 finálových skupinách, letos bez kvalifikací, pouze podle nahlášených výkonů z domu, tj. u nás z Národních her v Brně v červnu 2018, což nutně muselo dělat problémy. Radim se dostal do skupiny osmi (téměř všechna finále po osmi), kde první tři závodníci ve finále pak dosáhli výsledků 15 sec., což neodpovídá pravidlu maximálního úsilí (15%). Radim běžel za 17,5, zlepšil se, doběhl na 7. místě. Při dodržení pravidla maximálního úsilí by byl druhý.     Nejenom já, ale i ostatní z tohoto finále bleskově podali protest s výsledkem, že komise jury rozhodla rozšířit toto pravidlo až na 25%, protože by bylo hodně DQ. No comment… Václav byl nejen druhým nejstarším účastníkem atletických soutěží, ale i absolutně nejlepším závodníkem v hodu mini-oštěpem: ve finále 17,08, v kvalifikaci dokonce 17,90.

Jednotlivé výsledky jsou v přiložené tabulce. Mezi námi atlety jsme si poblahopřáli při závěrečném mítingu na hotelu a vyfotografovali, samozřejmě s talismanem oštěpařky Báry Špotákové, což je vidět na fotografiích. Z horního patra nám popřáli i plavci, stejně jako my jim.

A proč dosud nebyl podrobnější komentář? Protože „suché“ výsledky byly vyvěšeny v systému do jedné hodiny (a děkujeme okamžitým gratulacím z domu) a na rozepisování nebyl čas.